קליניקת
קליניקת
קליניקת
קליניקת
קליניקת
קליניקת

פיזיותרפיה התפתחותית לילדים

פיזיותרפיה התפתחותית הינה ענף התמחות ייחודי מתוך תחום הפיזיותרפיה הכללי. הענף מוכר ומוסמך על ידי משרד הבריאות לצורך טיפול בתינוקות וילדים קטנים, אשר סובלים מהפרעות התפתחותיות או זקוקים לחיזוק/עידוד ההתפתחות שלהם.

הטיפול ניתן בידיי פיזיותרפיסטים מומחים אשר הוכשרו לכך במסגרת אוניברסיטאית ובהמשך בקורסי התמחות מיוחדים.

כל ילד אשר לא מתפתח בקצב הראוי או סובל מבעיה אחרת הקשורה להתפתחות שלו יכול ליהנות מטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית.

ישנם מספר תחומי התפתחות: מוטוריקה גסה ועדינה, קוגניטיבית, רגשית, תקשורתית, שפתית ומשחק. כל התחומים שלובים זה בזה, כך שלאחד יש השפעה על האחר. לכן, יתכן מצב בו הילד יגיע לאבחון פיזיותרפיה, אך יופנה לאבחון או טיפול אצל תחום אחר כגון קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פסיכולוגית או רופאה.

פיזיותרפיסטית שעובדת בהתפתחות הילד, מבינה ובודקת את כל התחומים ומפנה במידת הצורך לאשת מקצוע מתאימה.

הבעיות העיקריות שבעקבותיהן מגיעים לטיפולים, או במילים אחרות, מתי יש צורך לפנות לפיזיותרפיה התפתחותית לתינוקות:

תלונות כלליות – הורים רבים מגיעים לייעוץ אצל פיזיותרפיסטים התפתחותיים בשל תלונות אחרות אשר לדעתם קשורות להתפתחות  התינוק. לדוגמה: היפראקטיביות, ישנוניות, קשיים באכילה, קשיי שינה, קושי בלימודים, קושי לשבת בשיעור, קושי בהשתתפות בחוגים בקהילה או לא משתתף במשחק עם ילדים אחרים גם לא בגן שעשועים, או כל ליקוי אחר אשר לדעת ההורים קשור להפרעה התפתחותית כלשהי.

בעיות בהתפתחות המוטורית –קושי בביצוע פעולות שונות, קצב התפתחות איטי מהרגיל ועיכוב ב”אבני הדרך” או שאלות הקשורות באבני דרך הרלוונטיות.

דוגמאות לשאלות שעולות הרבה בקרב הורים:

·       הילד עדין לא קופץ, האם זה בסדר?

·       הילד רץ לאט, האם ככה אמור להיות?

·       מתי הילד אמור לדלג?

·       הילד נופל הרבה, מסורבל

·       הילד מתקשה לטפס ולשחק בגן שעשועים

·       מתי להתחיל לרכב על אופניים (עם או בלי גלגלי עזר)

בעיות אורתופדיות – כל בעיה הקשורה לתחום השריר והשלד. בעיות בתפקוד שרירים מסוימים, שברים, יציבה לקויה ועוד. דוגמאות לבעיות בתחום הזה:

·       שברים מרובים

·       גמישות יתר

·       חולשה בחגורת כתפיים

·       יציבות לקויה (כפוף בישיבה או עמידה)

·       כפות רגליים פונות פנימה או החוצה בהליכה

·       רגלי O או רגלי X

·       צליעה חריגה, פרטס

בעיות נוירולוגיות – כל בעיה הקשורה למערכת עצבים מרכזית או היקפית, הכוללות שיתוק מוחין, הפרעה בטונוס השרירים, חוסר שיווי משקל, בעיות תחושתיות ובעיות נוספות. דוגמאות לבעיות בתחום זה:

·       אבחנות מולדות: תסמונת דאון, תסמונות אחרות

·       בעיות מטאבוליות

·       חולשות שרירים מאובחנות: דושן, מיאסטניה גרביס

·       טונוס נמוך

בכל המקרים האלה, הילד עובר אבחון ולאחר מכן הפיזיותרפיסטים ממליצים להורים איך להמשיך טיפול.

טיפול בפיזיותרפיה התפתחותית מתבצע לרוב על ידי פעילות משותפת עם הילד, בהתאם לגילו ולדברים אותם הוא מסוגל לעשות. במהלך הטיפול מתמקדים בהפרעות הגופניות בהם רוצים לטפל, ועל ידי ביצוע פעילויות ותרגילים שונים "מאמנים” את אותן ההפרעות במטרה לאפשר שיפור.

עקב משבר הקורונה, אך גם מטעמי נוחות של ההורים (נסיעות, זמנים, עבודה), ניתן גם לבצע טיפול והדרכה דרך וידאו. את האבחון כדי לבצע בצורה פרונטאלית.

כיצד מטפלים בילדים בפיזיותרפיה התפתחותית?

משחקים –  מכיוון שילדים אוהבים לשחק, מפגשי הטיפול בפיזיותרפיה התפתחותית משלבים משחקים מסוגים שונים אשר באים לחדד פעולות שונות בהן הילד מתקשה. מדובר במשחקים שונים אשר עובדים על יכולות מוטוריות שונות כמו מוטוריקה גסה ועדינה, קואורדינציה, כוח שרירים, סיבולת וכו’, ומטרתם להשיג שיפור ביכולותיו של הילד.

תרגילים שונים –  אשר עובדים באופן ממוקד יותר על היכולות השונות. מדובר על תרגילים המדגישים פעילות מסוימת ומסייעים לשפר בצורה מדויקת יותר את היכולות הפונקציונאליות בילדיםהתרגול מתרחש תוך כדי משחק.

הדרכת הורים –  מכיוון שפיזיותרפיה התפתחותית מתבצעת במפגשים אחת לתקופה, קיימת חשיבות רבה לעבודה של ההורים עם הילדים בבית, ועל כן חלק חשוב ביותר מהטיפול הוא הדרכת ההורים. במהלך ההדרכה מקבלים ההורים דגשים לגבי הטיפול הביתי בילדים, מקבלים "שיעורי בית” ותרגילים שונים אותם עליהם לבצע בשעות הפנאי.

בנוסף, הדרכת ההורים חשובה לשם תיאום ציפיות, הדרכה לגבי שלבי ההתפתחות השונים ובעיקר על מנת להרגיע את ההורים אשר במקרים רבים חרדים להתפתחות ילדם.

הפיזיותרפיה ניתנת במגוון מסגרות:

·        מכונים ויחידות להתפתחות הילד 

·        במערכת הבריאות הציבורית כמו בתי חולים כלליים ושיקומיים

·        שירותים במסגרות חינוכיות, כמו גנים ובתי ספר של החינוך הרגיל והחינוך המיוחד

·        במעונות שיקומיים השייכים למשרד הרווחה והשירותים החברתיים 

·        במרכזים לגיל הרך מטעם הרשויות העירוניות 

·        בקהילה – פיזיותרפיסטים עצמאים (מוסמכים) – אני עובדת בקהילה, במושב שער אפרים, הנמצא באזור השרון, מקבלת גם באון פרטי וגם עם הסדר של קופ"ח מכבי

 ניתן ומומלץ לוודא כי המטפל הינו פיזיותרפיסט התפתחותי מוסמך, בעל רישיון ממשרד הבריאות. ניתן לבדוק באתר משרד הבריאות

להתייעצות, לאבחון ויצירת קשר >