קליניקת
קליניקת
קליניקת
קליניקת
קליניקת
קליניקת

פיזיותרפיה התפתחותית לתינוקות וילדים

פיזיותרפיה התפתחותית הינה ענף התמחות ייחודי מתוך תחום הפיזיותרפיה הכללי. הענף מוכר ומוסמך על ידי משרד הבריאות לצורך טיפול בתינוקות וילדים קטנים, אשר סובלים מהפרעות התפתחותיות או זקוקים לחיזוק/עידוד ההתפתחות שלהם.

הטיפול ניתן בידיי פיזיותרפיסטים מומחים אשר הוכשרו לכך במסגרת אוניברסיטאית ובהמשך בקורסי התמחות מיוחדים.

כל ילד אשר לא מתפתח בקצב הראוי או סובל מבעיה אחרת הקשורה להתפתחות שלו יכול ליהנות מטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית.

ישנם מספר תחומי התפתחות: מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, קוגניטיבית, רגשית, תקשורתית, שפתית ומשחק. כל התחומים שלובים זה בזה, כך שלאחד יש השפעה על האחר. לכן, יתכן מצב בו הילד יגיע לאבחון פיזיותרפיה, ויופנה לאבחון או טיפול אצל תחום אחר כגון קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פסיכולוגית או רופאה.

פיזיותרפיסטית שעובדת בהתפתחות הילד, מבינה ובודקת את כל התחומים ומפנה במידת הצורך לאשת מקצוע מתאימה.

הבעיות העיקריות המגיעות לטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית הן:

תלונות כלליות – הורים רבים מגיעים לייעוץ אצל פיזיותרפיסטים התפתחותיים בשל תלונות אחרות אשר לדעתם קשורות להתפתחות  התינוק. לדוגמה: היפראקטיביות, ישנוניות, או כל ליקוי אחר אשר לדעת ההורים קשור להפרעה התפתחותית כלשהי.

בעיות בהתפתחות המוטורית – בעיות נוספות בהתפתחות המערכת המוטורית כמו בעיית קואורדינציה, בעיה בביצוע פעולות שונות ועיכוב ב”אבני הדרך” הרלוונטיות (כמו היפוך, ישיבה, זחילה, עמידה וכו’)

בעיות אורתופדיות – כל בעיה הקשורה לתחום השריר והשלד. לדוגמה: אסימטריה (כמו לדוגמה טורטיקוליס), בעיות בתפקוד שרירים מסוימים ובעיות נוספות.

בעיות נוירולוגיות – כל בעיה הקשורה למערכת עצבים מרכזית או היקפית, הכוללות שיתוק מוחין, הפרעה בטונוס השרירים, חוסר שיווי משקל, בעיות תחושתיות ובעיות נוספות.

להרחבה על הבעיות בגללן רצוי לפנות לפיזיותרפיה התפתחותית, לחץ על הקישור: תינוקות | ילדים

בכל המקרים האלה, הילד עובר אבחון ולאחר מכן הפיזיותרפיסטים ממליצים להורים איך להמשיך טיפול.

טיפול בפיזיותרפיה התפתחותית מתבצע לרוב על ידי פעילות משותפת עם התינוק או הילד, בהתאם לגילו ולדברים אותם הוא מסוגל לעשות. במהלך הטיפול מתמקדים בהפרעות הגופניות בהם רוצים לטפל, ועל ידי ביצוע פעילויות ותרגילים שונים "מאמנים” את אותן ההפרעות במטרה לאפשר שיפור.

כיצד מטפלים בילדים בפיזיותרפיה התפתחותית?

משחקים –  מכיוון שתינוקות וילדים אוהבים לשחק, מפגשי הטיפול בפיזיותרפיה התפתחותית משלבים משחקים מסוגים שונים אשר באים לחדד פעולות שונות בהן הילד מתקשה. מדובר במשחקים שונים אשר עובדים על יכולות מוטוריות שונות כמו מוטוריקה גסה ועדינה, קואורדינציה, כוח שרירים, סיבולת וכו’, ומטרתם להשיג שיפור ביכולותיו של הילד.

תרגילים שונים –  אשר עובדים באופן ממוקד יותר על היכולות השונות. מדובר על תרגילים המדגישים פעילות מסוימת ומסייעים לשפר בצורה מדויקת יותר את היכולות בהם הילדים מתקשים. התרגול מתרחש תוך כדי משחק.

הדרכת הורים –  מכיוון שפיזיותרפיה התפתחותית מתבצעת במפגשים אחת לתקופה, קיימת חשיבות רבה לעבודה של ההורים עם הילדים בבית, ועל כן חלק חשוב ביותר מהטיפול הוא הדרכת ההורים. במהלך ההדרכה מקבלים ההורים דגשים לגבי הטיפול הביתי בילדים, מקבלים "שיעורי בית” ותרגילים שונים אותם עליהם לבצע בשעות הפנאי.

בנוסף, הדרכת ההורים חשובה לשם תיאום ציפיות, הדרכה לגבי שלבי ההתפתחות השונים ובעיקר על מנת להרגיע את ההורים אשר במקרים רבים חרדים להתפתחות ילדם.

הפיזיותרפיה ניתנת במגוון מסגרות:

·        מכונים ויחידות להתפתחות הילד 

·        במערכת הבריאות הציבורית כמו בתי חולים כלליים ושיקומיים

·        שירותים במסגרות חינוכיות, כמו גנים ובתי ספר של החינוך הרגיל והחינוך המיוחד

·        במעונות שיקומיים השייכים למשרד הרווחה והשירותים החברתיים 

·        במרכזים לגיל הרך מטעם הרשויות העירוניות 

·        בקהילה – פיזיותרפיסטים עצמאים (מוסמכים)

 

ניתן ומומלץ לוודא כי המטפל הינו פיזיותרפיסט התפתחותי מוסמך, בעל רישיון ממשרד הבריאות. ניתן לבדוק באתר משרד הבריאות 

להתייעצות, לאבחון ויצירת קשר >

#f1#
#f1#
#f1#